O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(32 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.27, Rok 2018 - 1.pololetí


V sobotu 17. února pořádali smržičtí Sokoli svůj oblíbený Maškarní bál. Vstupenka stála stovku a masky to měly za polovic. K tanci a poslechu hrála jako před rokem hudební skupina E.S.O. a ve sklepě DISCO. Jednou z masek, vyhodnocených nezávislou sokolskou komisí, se stal mnich v podání Erika Dostála. Zaslouženou odměnou byla tradičně láhev dobrého vína. Ctibor Kalinec nikdy nezklame. Také on se dostal mezi vyhodnocenou elitu, tentokrát jako parádní šváb. Kolem něj kroužila jeho žena Olga, převlečená za krásného motýla. Nejoriginálnější skupinkou masek byl vinař a jeho tři hrozny. O ty se zasloužili bývalí smržičáci Jarka a Marek Balašovi a s nimi Jana a Petr Weinlichovi. V tomto případě byla láhev vína tak trochu nošením dříví do lesa.
V pátek 17. února přivítala předsedkyně zahrádkářů Alena Kristková dvě desítky hostů na 9. Smržickém koštu vlastních pálenek. Rozdala lístky na zápis hodnocení a tajemnice spolku Jarka Smičková roznesla první vzorek. Na letošním "koštu" se sešlo patnáct vzorků pálenky. Ty byly postupně roznášeny a úkolem všech přítomných bylo poznat, z jakého ovoce byly vyrobeny a ohodnotit jejich vůni a chuť jedním až pěti body. Jednotlivé vzorky šly docela rychle za sebou a pro účastníky bylo na srovnání chuti připraveno něco k zakousnutí. Před patnáctým vzorkem, kterým byla skvělá hruškovice, bylo už v sále docela veselo. Po sečtení bodů byly lísty s hodnocením vráceny jejich majitelům a vyhlášeno pořadí od posledního místa po to nejlepší. Každý si také mohl ověřit, jestli poznal správně ovoce, ze kterého se vypalovalo.
Na závěr celého hodnocení zahrála pomyslná fanfára a tři nejlépe vyhodnocení byli pozváni k předání ocenění. Každý z nich dostal diplom a krásnou keramickou medaili s vyrytým pořadím. A tady jsou vítězové. 3.místo získal se 75-ti body Jiří Novotný s hruškovicí, 83 bodů a 2.místo dostala za meruňkovici Katka Rybaříková. Překvapením bylo 1.místo Zdeňka Balcaříka, který poprvé v životě vypálil višně. Na závěr všichni ještě jednou ochutnali vítězný vzorek višňovice a nemohla chybět ani společná fotka do rodinného alba. K poslednímu, i když neplánovanému kontrolnímu testu, došlo na Kocandě, kam vítěz "koštu" přinesl ještě jeden vzorek. Odborníci na slovo vzatí se shodli na tom, že jeho višňovice vyhrála zaslouženě.
První smržické miminko roku 2018 se narodilo Heleně Hubené v úterý 23. ledna, zrovna když měl jeho tatínek Zdenek svátek. 14. února přišly zástupkyně obce rodičům pogratulovat a mamince přinesly krásnou orchidej. Když se Sylvinka narodila, vážila 3,75 kg a měřila rovných 50 cm. Přesto, že jí ještě není ani měsíc, nejvíc ji jako správnou ženskou zajímaly krásné zlaté náušničky, které dostala od obce jako dárek. Ing. Hana Lebedová to nevydržela a prvního občánka, narozeného v letošním roce, si musela pochovat. Tak krásně nastrojenou holčičku snad za dvacet let, co je starostkou, v náručí ještě nedržela. Život je plný náhod. Čtyři dny před tím, než Sylvinka přišla na svět, se jí narodil bratranec Standa. Ten je prvním miminkem pro změnu v Krumsíně a obě maminky byly spolu v prostějovské porodnici.
V sobotu 10. února pořádal Spolek rodičů při MŠ spolu s obcí Dětský karneval. Sál sokolovny se maskami zaplnil a jako nejoriginálnější z nich byli vyhodnoceni Šnek, Kostka z lega, Šmoulinka a Šmoulíček a Maková panenka. Zábavné odpoledne moderovala opět Ina, která pro děti připravila různé pohádkové soutěže. Nechyběl zde ani klaun s balonky, malířky a fotokoutek. Velký zájem byl také o karnevalovou dílničku. Děti si zde mohly vyrobit hračku, doplňky k masce, ozdobný kolíček nebo udělat náhrdelník. Celé odpoledne hrál dětem DJ Víťa Švec. Na závěr se losovala tombola. První cenou byl dětský tablet, který vyhrála Nikolka Palásková ze Smržic.
V sobotu 3. února se v kulturním domě sešlo téměř 160 návštěvníků na šestém ročníku Obecího plesu. V nádherně vyzdobeném sále je přivítal místostarosta obce Ing. Jiří Přikryl. Program Obecního plesu zahájila dvojice mladých tanečníků z tanečního klubu Olymp Olomouc. V první sérii to byla ukázka standartních tanců a ve druhé tanců latinskoamerických. Potom už patřil parket kulturního domu návštěvníkům plesu. Svoji premiéru mělo na plese hudební trio NO PROBLEM, které hrálo skladby nejrůznějších hudebních žánrů až do dvou do rána. Vstupenky plesu byly opět slosovatelné a 79 cen připravené tomboly se losovalo ve dvou vlnách. První cenou byla chytrá televize JVC, kterou obci pro tento účel věnovala firma Insta.
V pátek 12. ledna zavlály před budovou obecního úřadu vlajky a ve 14:00 hod. se otevřely dveře volební místnosti. Podruhé v životě dostali občané možnost vybrat si vlastními hlasy prezidenta své země. Obřadní síň se vždy při volbách změní na dva dny ve volební místnost. Sedmičlenná volební komise v čele se svým předsedou Ctiborem Kalincem čekala na příchod prvních voličů, kterých bylo tentokrát na seznamu 1313. Starostka obce Ing.Hana Lebedová popřála volební komisi klidný a bezchybný průběh voleb a jako první ze všech občanů Smržic vložila svůj hlasovací lístek do volební urny. Po sečtení hlasů vyhrál ve Smržicích prezidentské volby současný prezident Miloš Zeman. Ten zvítězil také v celostátním hodnocení, i když o podstatně méně procent než u nás.
V sobotu 6. ledna se smržická farnost opět zapojila do Tříkrálové sbírky. Do smržických ulic se vydalo 9 skupin koledníků. Jednu z nich tvořila Katka a Eliška Vyhlídalovy s Terezkou a Lukášem Petříkovými. Nejjednodušší to měla Pavla Slezáčková. Nastrojila své tři děti Kubu, Marušku a Honzíka a mohli vyrazit. Na rozdíl od minulého roku jim počasí na Tři krále přálo. Bylo téměř jako na jaře. Další skupinku tvořila samá děvčátka. Adélka Bittnerová, Eliška Tesárková a Zuzanka Míková pod vedením Petry Tesárkové u každého domu zazvonily, zazpívaly známou koledu a do kasičky vybraly příspěvek. Verunka Přikrylová měla na starosti tři kluky. Lukáš Ševčík, Míša Bittner a Vítek Vodička s ní prošli Podhájí a dorazili až k Tesařství Smyčka. Celkem letos koledníci do zapečetěných kasiček Charity vybrali 35.777 korun.
Autor fotografií a komentářů Zdeněk Balcařík © 2018


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2018