O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 
ALBUM Rok 2019 - 2.pololetí(68 foto) »
ALBUM Rok 2019 - 1.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 2.pololetí(180 foto) »
ALBUM Rok 2018 - 1.pololetí(160 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 2.pololetí(224 foto) »
ALBUM Rok 2017 - 1.pololetí(220 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 2.pololetí(120 foto) »
ALBUM Rok 2016 - 1.pololetí(168 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 2.pololetí(116 foto) »
ALBUM Rok 2015 - 1.pololetí(132 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 2.pololetí(164 foto) »
ALBUM Rok 2014 - 1.pololetí(124 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 2.pololetí(80 foto) »
ALBUM Rok 2013 - 1.pololetí(200 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 2.pololetí(196 foto) »
ALBUM Rok 2012 - 1.pololetí(128 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 2.pololetí(204 foto) »
ALBUM Rok 2011 - 1.pololetí(136 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 2.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2010 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2009 - 1.pololetí(84 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 2.pololetí(72 foto) »
ALBUM Rok 2008 - 1.pololetí(100 foto) »
ALBUM Rok 2007 - 2.pololetí(76 foto) »
ALBUM: rok 2007 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 1.pololetí »
ALBUM: rok 2005 - 2.pololetí »
ALBUM: rok 2006 - 2.pololetí »

ALBUM č.18, Rok 2014 - 1.pololetí


Poslední sobota měsíce června patří už tradičně smržickým hodům. Největší atrakcí byl pro nejmenší návštěvníky aquazorbing a pro ty větší tradiční fotbal dvou smržických hospod. Na souboj dvou týmů, z nichž jeden hrál za Kocandu a druhý za hospodu U Byka, se sešla spousta fanoušků. První poločas byl vcelku vyrovnaný, Kocanda vedla jen 1:0 a oba týmy měly válečnou poradu u piva a cigaretky. Druhý poločas byl už jasně v rukách, vlastně nohách hráčů Kocandy a čerstvě vybojovaný putovní pohár naplněný šampusem nechali mezi sebou hned hodově kolovat.
V areálu mezitím začal odpolední program, jehož úvod patřil folklóru. Slovácká dechová kapela Vlčnovjanka už jednou ve Smržicích byla a ani tentokrát nezklamala. K hodům patří samozřejmě také kolotoče a ten, kdo se chtěl provětrat ze všeho nejvíc, koupil si lístek na Pirátskou loď. S blížícím se večerem to u fotbalových šaten rozjela kapela Ella-band a do tanečního kruhu přilákala malé i velké tanečníky. Půlnočním překvapením bylo tentokrát vystoupení hudební skupiny Abba Revival, u kterého se dalo rovněž tancovat.
Něco začíná a něco končí. V sobotu 28. června začaly ve Smržicích hody. Pár smržických se však po ránu schází na polní cestě pod Budínem, aby na vlastní oči viděli odstřel budov OP, ve kterých ještě nedávno pracovali. Gigant, ve kterém za největší slávy pracovalo až 10 tisíc lidí z Prostějova a okolních vesnic, půjde za pár minut k zemi. Otázkou zůstává, kdo to má na svědomí. Přesně v sedm hodin vyletěla k obloze obrovská oblaka prachu a šest hlavních výrobních hal, kdysi tak slavného podniku, jde k zemi. Dunivý zvuk exploze k nám dolétl až za pár vteřin. Děvčata, která v OP prožila kus života, zamáčkla slzu a jde se domů. Vítr jde směrem na západ a městská část Prostějova se ztrácí v oblaku bílého prachu.
V pátek 27. června přivítala v sále kulturního domu starostka obce Ing. Hana Lebedová všechny, kdo se nějakým způsobem podíleli na přípravě a realizaci naučné stezky na Stráž. Prof. Aleš Lebeda potom všechny seznámil s dlouhou cestou od vzniku myšlenky přeměnit kdysi tak zanedbanou lokalitu Vývoz až po její realizaci. Po seznámení s teoretickou částí přichází na řadu procházka čerstvě dokončenou naučnou stezkou. Skupinka postupně prochází od jednoho zastavení k druhému a od pana profesora dostává odborný výklad. Ve stejný den v 17 hodin se u vstupní brány nové naučné stezky schází smržičtí občané, aby byli svědky jejího slavnostního otevření.
Za účasti zastupitelů obce a davu smržičáků podává paní starostka nůžky. Čest přestřižení symbolické pásky dostal loňský Smržický lev videokroniky obce Kuba Slezáček. Profesoru Aleši Lebedovi začíná druhé kolo procházky mezi jednotlivými zastaveními stezky. Návštěvníků je ale podstatně víc, tak musí přidat na hlase. Tolik lidí pohromadě ještě toto údolí nezažilo a už asi nezažije. Je nádherné odpoledne a všichni si poznávací procházku v pohodě užívají. Ke všem textům informačních tabulí podává jejich autor další upřesňující informace. Slyšet je však jen v předních řadách, protože přichází další a další návštěvníci.
Až nahoře u vodárny na Stráži k panu profesorovi dorazil konečně amplion a nemusí tak křičet. Absolvovat dvakrát celou stezku s výkladem je však stejně výkon hodný obdivu. Po návratu z procházky na všechny čeká v tábořišti báječné občerstvení, kde nechybí ani pivečko zdarma a pečená kýta v režii manželů Spurných. Každý dostává jako vzpomínku na tento den upomínkový předmět a o zpříjemnění atmosféry se stará prostějovská bluegrassová kapela Dobro. Díky tomu, že příjemné prostředí uprostřed přírody poznalo tolik lidí, určitě sem teď zavítají častěji a hlavní smysl celého projektu bude beze zbytku naplněn.
Pátek 27. června je posledním dnem před prázdninami. Paní starostka se přišla rozloučit s žáky páté třídy, kteří smržickou školu opouští. Většina z nich odchází na některou ze škol v Prostějově. Na rozloučenou dostali od obce knihu s veškerými informacemi o Smržicích. Prvňáčci mají teď svoji školu rozbouranou, a tak dostávají od paní učitelky Gulakové vysvědčení v budově hasičské zbrojnice. Někteřé z nich prostředí inspirovalo k tomu, že už se hlásili do oddílu malých hasičů, který se má ve Smržicích zakládat.
V posledním červnovém týdnu jsou děti na škole v přírodě a na budově školy mohla začít plánovaná rekonstrukce. Budova školy bude mít nové zateplené podlahy, stropy a také nová okna. Kompletní rekonstrukcí projdou také sociální zařízení a další místnosti školy. Celá budova dostane novou střechu a novou izolaci fasády a půdních prostor.
V sobotu 21. června pozvalo vedení fotbalového oddílu všechny, kdo měli nebo mají něco společného se smržickým fotbalem, na oslavu výročí 80. let od založení tehdejšího SK Smržice. Slavnostního setkání se zúčastnil také oddíl dorostu, který v letošním roce zvítězil v okresním přeboru, postoupil do krajské soutěže a také zde si vede velice dobře. V závěru slavnostního dopoledne byla předána různá ocenění všem, kdo se nějakým způsobem zasloužili o smržický fotbal. Historicky nejlepší střelec smržické kopané Lubor Preisler z Držovic dostává od předsedy oddílu dokonce zlatou kopačku.
V sobotu 31. května pozvala obec a sdružení rodičů všechny smržické děti do sportovního areálu, aby společně oslavili Dětský den. Děti se nejdříve zaregistrovaly a každý z nich dostal kartičku, do které se bude zapisovat splnění jednotlivých úkolů. Byla připravena spousta soutěží a dovedností. Při některých z nich se mohly děti naučit také věci, které ještě nikdy nedělaly nebo možná ani neviděly. Oblíbenou soutěž pro děti opět připravili smržičtí hasiči a pořídili si na to novou ruční pumpu.
Snad nejoblíbenější atrakcí tady byl skákací hrad, ve kterém se mohou děti vyřádit opravdu bez zábran. K lepšímu tentokrát dali své auto nejen smržičtí hasiči, ale také prostějovští policisté a děti si mohly oba stroje ošahat také zevnitř a dokonce vyzoušet, jak umí houkat. Kostelečtí hasiči na závěr všem předvedli, jak umí zachránit posádku havarovaného auta a připravit ji na odvoz sanitkou. Havarované auto ve finále dokonce zapálili a ukázali všem, jak rychle je umí uhasit.
Ve čtvrtek 29. května čekaly kromě paní starostky a paní matrikářky na nové občánky Smržic také děti z mateřské školy. Také noví občánci byli tentokrát čtyři a kameraman Zdeněk Balcařík je při slavnostním uvítání do života natočil do smržické videokroniky. Po proslovu paní starostky se rodiče podepsali do pamětní knihy obce. Bohoušek Brach ještě nemá ani dva měsíce a tak celý obřad prospinkal. Roman Opluštil je ze čtyř nových občánků nejmladší. Přesto, že je mu teprve měsíc a deset dnů, nic si tady nenechal ujít.
Desátý ročník akce klubu turistů Smržické vandr přitáhl do sportovního areálu 1468 účastníků. 319 se jich vydalo na pěší trasy a ti zbývající si vyjeli na svých bicyklech.. O to, aby všechno fungovalo jak na startu, tak na kontrolních stanovištích, se tentokrát postaralo 55 pořadatelů klubu. Akce se každoročné účastní aké spousta smržičáků. Nejpočetnějším rodinným týmem však byli tentokrát bezesporu Slezáčkovi. Nejstarším účastníkem se stal opět pan Karel Ošťádal, který ve svých 88 letech bez problémů zvládl 53 kilometrů dlouhou silniční cyklotrasu.
Tradiční akcí, kterou každoročně pořádá TJ Sokol Smržice je u dětí velice oblíbené pálení čarodějnic. Pro malé čaroděje a čarodějnice je zde připravena spousta zajímavých soutěží a pohybových aktivit. Symbolickému pálení čarodějnice předchází oslavné kolečko a potom už všichni čekají, kdy vyšlehnou z připravené hranice plameny. Je zde vyvrcholení celé akce a až čarodějnice zmizí, poslouží dohořívající hranice ještě k opékání špekáčků.
Po celé obci se postupně budují nové chodníky a vjezdy a dočkali se také obyvatelé Kobližnice. Při loňském budování hloubkové kanalizace si obyvatelé Podhájí vytrpěli své a také oni budou mít nové chodníky a odstavné plochy. Vjezdy k domům a chodníky se budují také v prostoru celé křižovatky Podhájí a ulice J.Kotka. Nové chodníky a odstavné plochy vznikají také po obou stranách dlouhé ulice Za Kovárnou.
Po loňské premiéře vyhlásila obec na Bílou sobotu opět soutěž pro děti, nazvanou Velikonoční řetěz. Děti spolu s rodiči přináší vyfouknutá vajíčka. Ta se postupně navlékají na šňůry a kdo jich přinese nejvíc, dostane dárkový balíček. Vajíček přibývá a přibývá až řetězy z nich zaplňují téměř celou pergolu kulturního domu. Loňský rekord však překonán nebyl. A tady jsou vítězové. První místo obsadil se 110-ti vyjíčky Jakub Vyhlídal, jen o pět vajíček méně měl Tomáš Bílý a třetí příčku získal Jakub Slezáček.
Na nedělní odpoledne 13. dubna připavila obec v prostorách smržické fary tradiční velikonoční výstavu. Interiér vstupní místnosti doplnily kromě pestrobarevných kytek a velikonočních věnců výrobky školní keramické dílny. K výstavě patří už neodmyslitelně kraslice a také živá ukázka jejich malování, kterou předvádí každoročně paní Greplová z Prostějova. Také tady nabízí škola další keramické výrobky ze své dílny, o které je každoročně velký zájem.
Jako každým rokem vyrazil předseda myslivců Martin Vrtal se svými kolegy na jarní brigádu, jejímž cílem bylo zbavit okolí příjezdových silnic odpadků. Kromě silničních příkopů čistí myslivci také okolí polních cest a také tady se vlečka traktoru dočká několika pytlů plných odpadků. Je až neuvěřitelné, že lidem není zatěžko zajet až sem do polí něco vyhodit. Však on to každý rok někdo uklidí. Snad největší raritu našel profesor Aleš Lebeda. V Šamanovech ležel u silnice pohozený Nový zákon a pan profesor se zamyslel nad tím, proč se asi někdo rozešel s Bohem.
V pátek 4. dubna se přihlásily asi dvě desítky dětí na oblíbenou Noc s Andersenem a jejich prvním úkolem bylo zasadit strom. Po příjemně stráveném dnu, plném zábavy si děti vyzkoušely, jaké je to čistit si zuby ve školní třídě. Také v pyžamku se do školy běžně nechodí a děti si to užívaly, než jim školu při chystané rekonstrukci rozbourají zedníci. Před spaním knihovnice Ivanka Slavíčková dětem přečetla jednu z Andersenových pohádek na dobrou noc a potom si také ona vlezla do spacáku.
V průběhu měsíce března buduje smržické tesařství Smyčka vstupní bránu a další prvky z akátového dřeva pro chystanou naučnou stezku. Kameníci mezitím obehnali upravené svahy ve Vývoze gabiony, které budou tvořit pozadí budoucí zastřešené pergoly. Na vrcholku Stráž u zrestaurovaného kamenného kříže budují tesaři jeden ze stojanů informačních tabulí s posezením. V pátek 4. dubna už má budoucí naučná stezka svůj název nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Nápis vyrobilo známé kovářství Stawaritsch.
V neděli 23. března pozvala obec všechny smržické seniory do kulturního domu na přátelské posezení. Kromě skvělého občerstvení a hudby k tanci i poslechu je čekalo vystoupení orientální tanečnice Jany Trnečkové. Tentokrát zde byl dastatečný počet mužů, a tak se hned při první hudební sérii kapely Romantica parket zaplnil tanečními páry. V závěru večera skvěle hrající kapela smržické seniory pěkně rozdováděla. Zavzpomínali na mladá léta a nikomu se nechtělo domů.
Prvním narozeným miminkem v roce 2014 se stala Pavlínka Bartková a od obce dostává na památku náušnice z bílého zlata. Paní starostka musela samozřejmě prvního smržického občánka roku nejen obdarovat, ale také si jej pochovat. Malá Pavlínka je dnes centrem pozornosti, a tak se možná její starší sestřička Saša cítí trošku opomíjená. Paní starostka Bartkovým poradila, že pro začátek dvě holčičky stačí a do třetice by to chtělo kluka.
Je páteční podvečer 14. března a v domě zahrádkářů předseda pan Vyhlídal nalévá slivovici. Na tradiční košt pálenky se tentokrát sešlo 26 vzorků. Jednatelka spolku Jarka Smičková roznáší čtrnáctý vzorek a všichni se ještě zdají být v perfektní kondici. Po náročné ochutnávce jim předseda prozrazuje, z čeho byl který vzorek vypálen a potom se už vyhlašuje vítězné pořadí. První místo tentokrát získal za svoji meruňkovici pan Vařeka, druhé místo pan Martin Vrtal a jako třetí se umístil Martin Spurný.
Ve středu 5. března přijeli pracovníci firmy Karim z Hulína vylepšit a zmodernizovat dětské hřiště ve smržickém centrálním parku. Původní domeček se skluzavkami i některé další zachovalé prvky zůstaly na svém místě a přibyly k nim prvky zcela nové. O deset dnů později je už beton kolem nových prvků dostatečně zatvrdlý, počasí také přeje, a tak děti mohou nové prvky otestovat. Jedním z nejoblíbenějších prvků je houpačka zvaná hnízdo. To ještě děti netuší, že jim ji do půl roku nějaký darebák přes noc ukradne.
Na pátek 28. února připravil smržický videokronikář Zdeněk Balcařík sestřih událostí předchozího roku a diváky přivítala paní starostka. Před začátkem promítání vyhlásila komise životního prostředí vítěze soutěže o nejhezčí vánoční výzdobu domu. Promítání čtyř dílů reportážního filmu se každoročně protáhne až do nočních hodin. Film s komentářem je ale natolik zajímavý, že téměř všichni vydrží až do konce. Paní Bohumila Polívková však do konce nevydržela, a tak jí cenu Smržické lev 2013 za nejlepší herecký výkon ve filmu, předala paní starostka dodatečně.
Jednou z velice oblíbených akcí je sokolský Maškarní bál. Masek se každoročně sejde víc, než ostatních návštěvníků. Po představení masek a úvodních soutěžích to kapela rozjela a při tanci se návštěvníci v maskách i bez masek krásně prolínali. Jednou z nejoriginálnějších masek byli tentokrát zombii a přesto, že vypadali dost věrohodně, některé z návštěvnic jejich vzhled vůbec neděsil. Kromě zábavných soutěží došlo také na umění a vystoupení orientální taneční skupiny Samira Naila se všem moc líbilo.
V pondělí 3. února zavítali do školní dílny pracovníci ekocentra IRIS, aby v rámci výukového programu naučili děti vyrábět budky pro ptáky. Jednu hotovou budku přinesli dětem na ukázku a kromě ní spoustu materiálu k výrobě dalších ptačích budek. Děti se nejdříve naučily celou sestavu prkýnek poskládat a další fází byla potom samotná montáž. Při sestavování a montáži budek si mohly děti ověřit, jak jsou manuálně zručné, případně tuto zručnost získat.
Po loňské premiéře uspořádala obec v sobotu 1. února svůj druhý Obecní ples, opět s nádhernou květinovou výzdobou. K malému občerstvení zdarma přidala obec možnost na slosovatelnou vstupenku vyhrát některou z cen tomboly. Hned v úvodu programu předvedli působivé předtančení v několika stylech dva velice mladí tanečníci. Potom se už na parket vrhli za hudebního doprovodu kapely Naostro všichni účastníci plesu.
Zpestřením plesu bylo vystoupení skupiny travestitů, kteří měli ve Smržicích úspěch na loňských hodech. Do svého vystoupení zapojili občas i některého z návštěvníků plesu a o půlnoci vylosovali tombolu. První cenou tomboly byl kuchyňský robot, který své nové majitelce přinesl určitě velkou radost. Závěr plesu se nesl v hodně uvolněné náladě a kapela Naostro udržovala návštěvníky v aktivitě do časných ranních hodin.
V pátek 24.ledna se sešlo téměř sedm desítek členů Klubu českých turistů Smržice na své výroční schůzi. Předseda klubu Zdeněk Balcařík přítomné přivítal a promítl jim výroční zprávu, zpracovanou jako video. Do klubu bylo slavnostně přijato šest nových členů ze Smržic, Prostějova, Olšan a Protivanova. Po skončení oficiální části výroční schůze začala servírka Veronika všem roznášet skvělou večeři.
V pátek 17.ledna pozvalo Myslivecké sdružení Smržice všechny své členy i s manželkami na přátelské posezení. Na úvod pozval předseda myslivců JUDr. Martin Vrtal všechny na štaprli své skvělé slivovice. Každá z přítomných žen dostala od předsedu kytku jako poděkování za toleranci ke koníčku partnera. Nechyběly ani slavnostní fanfáry trubačů a společný přípitek na zdraví a další myslivecké úspěchy.Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019