O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 

Lnice květel

Linaria vulgaris Mill.
Krtičníkovité - Scrophulariaceae

 

Stanoviště

Roztřoušeně po celém katastru. Kolem stezky do PV, na cihelně, u hřbitova. Malé exempláře i v příkopech. Okraje komunikací, meze, příkopy, náspy, kamenolomy, suché trávníky, stepní stráně, štěrkoviště, pole, podél zdí a plotů, preferuje půdu lehčí, propustné, písčité nebo štěrkovité, sušší, stanoviště slunné až polostinné.

Popis

Vytrvalá, 20 až 90 cm vysoká bylina. Listy střídavé, čárkovité až čárkovitě obkopinaté, na okraji podvinuté. Květy v hustém koncovém , 10 až 50květém klasu, koruna žlutá, výjimečně bělavá, spodní pysk s oranžovou skvrnou, na bázi květu tuhá a dlouhá ostruha. Kvete v VI až X.

Poznámka

Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba linariae), která se sbírá od června do září seřezáváním asi 10 až 20 cm od země (nesmí být zdřevnatělá). Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Droga si musí zachovat původní zbarvení, při pomalém sušení tmavne. Lnice obsahuje zejména flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky. Droga působí protizánětlivě, projímavě, močopudně, snižuje křehkost cév, tlumí bolesti při průjmech i kolikách nejrůznějšího původu (např. žlučníkové či ledvinové kameny). Lnice je možno použít u léčby chronické zácpy, u jaterních a žlučníkových poruch spojených se zácpou, protizánětlivého působení lze využít při léčbě hemeroidů, zánětu spojivek nebo oční rohovky, při žloutence, při zánětu močových cest nebo při léčbě peptického vředu. Zevně lze drogu použít ke gynekologickým výplachům nebo ve formě obkladů na bércové vředy, hemeroidy, infikované kožní defekty, při praskání cév nebo na oční záněty. Nálev se připravuje z asi 2 g (1 až 1,5 čajové lžičky) drogy na sklenku vody, při zevním použití se nejčastěji připravuje svařením 20 g drogy v 0,5 l mléka kašovitý obklad. Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019