O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria L.
Růžovité - Rosaceae

 

Stanoviště

Cihelna, roztroušeně po vsi, spíše na suchých, otevřených místech; leckde i v zahrádkách či na okrajích polí. Řepík má rád vápencové či sprašové půdy. Mírně se vyskytuje i v silničních příkopech, např. směrem do Vrahovic.

Popis

Vytrvalé, až 1 metr vysoké, odstálé chlupaté byliny s tlustým oddenkem. Lodyha je chudě větvená. Listy přetrhované, zubaté: Květy na krátké stopce, v jednoduchém hroznu; koruny květů jemně až sytě žluté. Kalich huňatý. Kvete od června do září.

Poznámka

V literatuře se uvádí, že je celkem hojný. Je to LÉČIVÁ ROSTLINA! Řepík obsahuje celou řadu léčivých látek. Jsou to hlavně silice, které působí protizánětlivě a omezují růst choroboplodných zárodků. Proto se řepík používá k léčbě zánětlivých kožních onemocnění a odřenin. Je také vhodný k ošetření citlivé a bolestivé pokožky v okolí bércových vředů, křečových žil, hemeroidů, popřípadě k masážím bolestivých míst na končetinách. Má široké uplatnění také v léčebné kosmetice, například v léčbě lehčích forem akné. Kdy Vám řepík může pomoci? Jestliže trpíte na onemocnění žil, ať už se jedná o záněty žil, hemeroidy či bércové vředy, řepík Vám můžeme doporučit. Svým protizánětlivým působením pozitivně ovlivní průběh onemocnění a jelikož nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky, může se bez obav užívat i dlouhodobě. Také při mastné pleti a lehčích formách akné Vám řepík určitě pomůže. Omezuje totiž tvorbu bakterií a tím zabraňuje vzniku zanícených pupínků. A jestli Vás prostě jen někdy bolí nohy, zkuste si bolestivá místa namasírovat mastí z řepíku lékařského. Uvidíte, jak se Vám uleví.


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019