O f i c i á l n í    s t r á n k y    o b c e
   
 Úvod   Podatelna   Úřední deska   Aktuality/Pozvánky 
 
 
 

Svízel syřišťový

Galium verum
Mořenovité - Rubiaceae

 

Stanoviště

V našem katastru převážně na cihelně a přilehlých místech. Na jiných místech se vyskytuje sporadicky.Suché trávníky, křovinaté stráně, vřesoviště, meze, pastviny, slunné okraje lesů, světlé borové lesy, náspy, okraje cest, na půdách sušších, málo humózních, skeletových až písčitých, kyselých, na minerály bohatých. Rozšíření: V ČR hojná v teplejších oblastech do nadmořské výšky asi 600 m, výše jen ojediněle. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, dále na Islandu, izolovaně v Japonsku.

Popis

Vytrvalá, trsnatá 30 až 120 cm dlouhá bylina. Lodyha tuhá, dole dřevnatějící, větvená, v horní části 4hranná, dole oblá, hladká až krátce pýřitá. Listy v 8 až 14četných přeslenech, podlouhlé až čárkovitě obkopinaté, zašpičatělé. Květenství koncové, latovitá, bohatě větvená, květy 2,5 až 3,5 mm v průměru, žluté, vonné, ploché. Kvete v VI až VII.

Poznámka

Sbírá se nať (Galium verum) a to v době květu seřezáváním. Suší se na stinném místě nebo i na slunci, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C. Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ji použít při léčbě obezity. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkuly, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně. Nálev se připravuje jen několika sekundovým varem, na 1 l vody se dává 1 až 2 polévkové lžíce drogy. Svízel má nepříjemnou chuť, takže u některých osob může vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné podávat drogu ve směsích. Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4. Další užití: Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje v listech syřišťový ferment (ve 100 g listů asi 1 mg), který sráží mléko, bývala dříve používána při přípravě sýrů.


Veškerá práva vyhrazena © OÚ Smržice 2002-2019